Na stranicama APPRRR 4.2.2020. najavljeno je u ožujku 2020.g. raspisivanje Natječaja za mjeru Restrukturiranje i konverzija vinograda iz Nacionalnog programa pomoći sektoru vina 2019. – 2023- Vinske omotnice.
OPIS PREDLOŽENE MJERE I CILJEVI
Glavni cilj ove mjere je povećanje konkurentnosti proizvođača vina kroz modernizaciju vinogradarskih tehnika, promicanje visoko kvalitetnih vinograda i proizvodnje vina prema potrebama i preferencijama potrošača.
Potpora za restrukturiranje i konverziju vinograda može se odobriti za aktivnosti unutar jedne ili više slijedećih operacija:
- zamjena sorte (uključujući i cijepljenje),
- premještanje vinograda i
- poboljšavanje vinogradarskih tehnika
Pojedine operacije mogu se provoditi samostalno ili u kombinacijama ovih triju mjera
PREDLOŽENE AKTIVNOSTI:
- a) Aktivnosti vezane uz zamjenu sorte(a) i premještanje vinograda:
- aktivnosti vezane za restrukturiranje vinograda – krčenje zemljišta, uklanjanje stupova, žica, kolaca, sakupljanje i prijevoz dijelova vinove loze, korijenja i drugih biljnih ostataka
- aktivnosti vezane za pripremu tla novog (restrukturiranog) vinograda – analize tla, čišćenje tla od kamenja, rigolanje, duboko oranje, oranje, tanjuranje i ripanje, zamjena vulkanskog tla, usitnjavanje kamenitog sloja tla, planiranje/ravnanje tla za vinograd, dezinfekcija, organska i mineralna gnojidba
- aktivnosti vezane za sadnju ili cijepljenje novog (restrukturiranog) vinograda – planiranje sadnje, sadnja sadnica vinove loze (uključuje rad, sadnice, materijale i druge ulazne troškove), cijepljenje i/ili nacjepljivanje, postavljanje i izmjena armature (potporne strukture) novog (restrukturiranog) vinograda, kupnju materijala (oprema za fiksaciju, stupovi, cijepovi vinove loze, čelične žice, željezne žice, kuke, zatezači),
Također, kako bi se izbjegla preopterećenost pojedinih trsova sa smanjenjem prostora između trsova, prihvatljiva aktivnost može biti i promjena gustoće, ali samo ukoliko se odnosi na važne promjene samog vinograda (smanjenje prostora između trsova kako bi se izbjegla preopterećenost pojedinog trsa) i predstavlja strukturne promjene u vinogradu.
Kako bi se povećala lisna površina, prihvatljiva aktivnost može biti i promjena potporne strukture, podizanjem potporne strukture na barem četiri žice.
Sadnja vinograda na nagnutim terenima i na strminama smanjuje rizik od oštećenja od mraza i potiče rast visoko kvalitetnog grožđa kako rezultat intenzivne sunčeve svjetlosti. Iz tog razloga, na nagnutim terenima (nagib 16%-26%) i strminama (nagib >26%) daje se veći iznos potpore.
- b) Aktivnosti prihvatljive u okviru poboljšanja vinogradarskih tehnika upravljanja vinogradom:
- aktivnosti vezane uz promjenu nagiba/razine vinograda – promjene nagiba terena, ravnanje tla i transformaciju i uspostavljanje vinograda koja omogućuje izravan pristup traktorom
- aktivnosti vezane uz izgradnju antierozijskih postrojenja (drenaža) u vinogradu – kanali za zadržavanje i protok vode brazdama i/ili kolektori, podzemni odvodi
- aktivnosti vezane za izgradnju terasa i zidova – terasiranje, uspostavljanje, rekonstrukcija ili rušenje terasa, sa ili bez suhozida, izgradnja ili rekonstrukcija zidova, uključujući i potrebne temelje
- aktivnosti povezane s tehničkim instalacijama u novom (restrukturiranom) vinogradu – postavljanje i izmjena armature (potporna struktura) novog (restrukturiranog) vinograda
- aktivnosti vezane za instaliranje ili poboljšanje sustava navodnjavanja Prilikom sadnje novih vinograda, mogu se koristiti samo preporučene sorte (sukladno Pravilniku o Nacionalnoj listi priznatih kultivara).
KORISNICI POTPORE:
Unutar ove mjere korisnici mogu biti:
- proizvođači (fizičke ili pravne osobe) upisani u Vinogradarski registar
- korisnici prava sadnje koji koriste mjeru zamjene sorte (a) i premještanja vinograda
KRITERIJI ZA ODABIR PROJEKATA
Preduvjeti:
- fizičke osobe obveznici poreza na dohodak
- prihvatljive površine su vinogradi evidentirani u Vinogradarskom registru (Agencija za plaćanja prema akreditiranim procedurama osigurati će udovoljavanju ovog uvjeta)
Potpora – intenzitet potpore i iznosi:
Postoje dva oblika potpore za restrukturiranje i konverziju vinograda:
- naknada proizvođačima za gubitak dohotka
- doprinos troškovima restrukturiranja i konverzije vinograda
Naknada proizvođačima za gubitak dohotka
Naknada proizvođačima za gubitak dohotka može pokriti do 100 % relevantnih gubitaka i to:
- naknada proizvođačima za gubitak dohotka u financijskom obliku odobrit će se u slučajevima kada su bili obvezni premjestiti vinograd na razini prosječnog trogodišnjeg uroda proizvođača u visini do 50 % od prosječne vrijednosti grožđa u zadnje tri godine ovisno o regijama
IZNOS I INTENZITET BESPOVRATNE POTPORE
Razina potpore iznosi do 75% od ukupno prihvatljivih troškova za aktivnosti dokumentirane računima ili drugim dokumentima jednake dokazne snage te za troškove doprinosa u naravi.
Najviši iznos ukupno prihvatljivih troškova po projektu iznosi 1.000.000,00 EUR.
Maksimalni iznos potpore po projektu je EUR 750.000 od ukupno prihvatljivog troška.
Broj projekata odobrenih pojedinom korisniku u istoj godini nije ograničen, međutim u okviru jedne financijske godine ne može se istom korisniku odobriti potpora u iznosu većem od 750.000 EUR uključujući i nadoknadu gubitka dohotka. Korisnici mogu ostvariti i naknadu za gubitak dohotka, u obliku financijske naknade ili prava na koegzistenciju, odnosno istovremeno postojanje starih i novih vinograda.
Upravljanje financijama:
Potpora se isplaćuje nakon što se utvrdi da su jedna aktivnost ili sve aktivnosti obuhvaćene u zahtjevu provedene i da je izvršena kontrola na terenu, prema provedbenim procedurama Agencije za plaćanje.
Potpora za određenu aktivnost ili za sve aktivnosti obuhvaćene u zahtjevu može se platiti unaprijed prije provedbe bilo koje aktivnosti, pod uvjetom da je provedba aktivnosti započela i da je korisnik uložio jamstvo.
Rokovi
Natječaj je najavljen 4.2.2020. na stranicama Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, a točni rokovi predaje projekata bit će poznati nakon objave natječaja.